یکشنبه, 24 تیر,1403
تازه هادعوت معاون وزیر صنعت از ایرانیان خارج کشور برای ورود به بخش معدن

دعوت معاون وزیر صنعت از ایرانیان خارج کشور برای ورود به بخش معدن

5,893تعداد نمایش:
1397/04/10تاریخ:
مهدی کرباسیان عصر چهارشنبه در حاشیه آیین واگذاری 15 بلوک پهنه آباده- جازموریان به بخش خصوصی گفت: حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور بویژه در معدن بسیار کارساز است اما به سرمایه بسیار نیاز دارد که در شرایط کنونی می توان از توانمندی ایرانیان مقیم خارج بهره برد.
او افزود: ایرانیان خارج از کشور، برای حضور در بخش معدن و صنایع معدنی ایران توانایی لازم را دارند و می توانند از ظرفیت اعتباری خود در بانک ها به خوبی استفاده کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: بجز در مورد عناصر نادر خاکی، فناوری خاصی در کشور کم نداریم و در سایر عرصه های معدنی پیشرفت های فناورانه خوبی داشته ایم.

** تسهیل در جابجایی پول؛ کلید رونق بخش معدن
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خروج یکجانبه آمریکا از برجام نمی تواند برای بخش معدن و صنایع معدنی ایران مشکل ساز شود.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از برجام را اعلام کرد.
برپایه اعلام نوزدهم اردیبهشت ماه امسال خزانه داری آمریکا، در 2 دوره 90 و 180 روزه تحریم های پیش از توافق هسته ای اعمال می شود.
در این فرصت شریکان اقتصادی ایران یا باید ادامه همکاری را برگزینند یا باید برای برکنار ماندن از پیامدهای تحریم نسبت به کاهش یا توقف مناسبات خود اقدام کنند.
کرباسیان ادامه داد: چنانچه اتحادیه اروپا، چین و روسیه به قول و امضای خود در برجام پایبند باشند، برای تداوم فعالیت های اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی مشکلی رخ نمی دهد و از این وضعیت عبور می کنیم.
او افزود: اگر سیستم بانکی برای جابجایی پول مشکلی نداشته باشد، با کمترین دردسر در بخش معدن روبرویم.
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گاز را یکی از مواهب ایران دانست که وقتی با معادن ممزوج می‌شود، قابلیت رقابت پذیری خوبی در محصولات معدنی کشور ایجاد می کند.
کرباسیان یادآوری کرد: زمانی برای ساخت کارخانه های کنسانتره، گندله و حتی آهن اسفنجی، به حضور خارجی ها نیازمند بودیم اما امروز آهن اسفنجی را تا آخرین مرحله به طور مستقل تولید می کنیم که نمونه آن، بهره برداری از سه کارخانه آهن اسفنجی با فناوری ایرانی «پرد» است.
او سهم 21 درصدی تولید معادن و صنایع معدنی از صادرات پارسال را نشان دهنده توان این بخش در اقتصاد کشور و نیازمندی جهان به محصولات ایرانی دانست.
عصر امروز (چهارشنبه) 15 بلوک پهنه آباده - جازموریان با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار شد.
استعداد این بلوک ها در ذخایر آهن و کرومیت است.
ایمیدرو برای جذب سرمایه گذار در 15 پهنه اکتشافی، آذر پارسال فراخوان داد. معرفی این پهنه ها، نخستین دستاورد رسمی برنامه اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربعی است.
این پهنه ها که حاصل فعالیت های اکتشافی ایمیدرو از سال 1393 است، به منظور مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه زنجیره معدن و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی، در اختیار سرمایه گذاران قرار داده شد.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط